Czy to koniec świata? – recenzja książki “Rozwód to jeszcze nie koniec świata”

Rynek książek dla dzieci jest pełen różnych interesujących pozycji. Niedawno miałam przyjemność recenzować “Duże troski małych zwierzątek” autorstwa Katarzyny Wierzbickiej. Było tam takie jedno opowiadanie o Bobrze, którego rodzice się pokłócili. Jednak co się dzieje, gdy przez ciągłe krzyki mama i tata postanawiają się rozejść? Właśnie ten trudny temat porusza książka “Rozwód to jeszcze nie koniec świata” autorstwa Agnieszki Kazały. 

 

Okładka książki "Rozwód to jeszcze nie koniec świata"

Głównym bohaterem powieści jest Lwiątko, którego rodzina pewnego dnia się rozpada. Lew i lwica przestali się między sobą dogadywać, przez co postanowili się w końcu rozwieść. Temat ten spowodował bardzo duże poruszenie w “klasie” lewka i pociągnął za sobą kilka bardzo niemiłych słów skierowanych w jego stronę. Na szczęście Pani Zebra – ich nauczycielka uciszyła zwierzątka oraz dała im bardzo ważną lekcję.

Książeczka jest dosyć krótka lecz mimo to dzieci mogą się z niej dowiedzieć np. czym są alimenty oraz co oznacza adopcja, a także wyjaśnia, dlaczego na niektóre rodziny mówi się “rodzina patchworkowa”. Przekazuje ona też ważną prawdę mówiącą o tym, że mimo tego, iż mama i tata przestają się kochać, to wciąż kochają swojego syna czy córeczkę. 

Bardzo podobała mi się ta lektura, a kilka rzeczy nawet mnie zaskoczyło (chociażby co się stało z mamą małej antylopki). Żałuję, że nie przeczytałam jej kilkanaście lat wcześniej – może choć trochę pomogła by mi się oswoić z podobna sytuacją, której sama doświadczyłam. 

Warto też dodać, że w “Rozwód to jeszcze nie koniec świata”, został zaprezentowany bardzo optymistyczny scenariusz. Niestety zdarzają się też takie przypadki, gdzie jeden z rodziców nie interesuje się dzieckiem, lub też nie umie nawiązać z nim kontaktu przez dość długi okres czasu. Później takie relacje bardzo jest już ciężko naprawić. 

Książeczkę polecam przede wszystkim osobom, które chciałyby wytłumaczyć dziecku, dlaczego niektórzy z kolegów mają inną sytuację w rodzinie niż oni. 

Za egzemplarz dziękuję

https://ksiegarnia.wydawnictwobialepioro.pl/

9 komentarzy

  • Witam serdecznie ♡
    Uważam, że to fantastycznie, że powstają takie książki. Czasem dużo łatwiej jest porozmawiać na podstawie historii z literatury. Świetna recenzja, naprawdę super!
    Pozdrawiam cieplutko ♡

  • Książka zapowiada się jako bardzo wartościowa, więc chętnie przeczytam.

  • Bardzo fajnie, że powstają takie książki dla dzieci. Dla dziecka rozwód rodziców to zawsze straszna tragedia, a dzięki tej książce mogą wiele zrozumieć.

  • Myślę, że takie książki są bardzo potrzebne, aby wytłumaczyć dzieciom sprawy dorosłych, które niestety ich również dotyczą. Dlatego gratuluję autorce pomysłu oraz stworzenia takiej pomocy dla rodziców.

  • fajnie, że bohaterami są zwierzęta a książka porusza trudny temat rozłamu między nami, ludźmi

  • W tych czasach taka książka jest trafiona w punkt. Przedstawione jest to po porze zwierzęta bardzo fajnie.

Dodaj komentarz