Jak ważna jest ochrona środowiska – recenzja książki “Luonto”

Temat ekologii bardzo często poruszany jest w różnego rodzaju mediach. Świadomość ludzi na temat ochrony środowiska powoli się podnosi. Często widzę, że niektórzy chodzą z własnymi torbami na zakupy. Idea zero waste obecna jest na grupach na Facebooku, gdzie można oddawać rzeczy, których już nie chcemy, a które to komuś mogą się przydać. 

Melissa Darwood w swojej powieści pt.: “Luonto” nawiązała do tematu ekologii, w bardzo katastroficzny sposób ukazując, co może stać się z ludźmi, jeżeli styl naszego życia nie ulegnie zmianie. 

Młoda dziewczyna imieniem Chloris zostaje wysłana do ciotki, która mieszka w leśniczówce. Niestety nie potrafi ona przywyknąć do takiego życia pozbawionego nowinek technologicznych. Podczas spaceru w lesie, nagle zaskakuje ją trzęsienie ziemi. Z pomocą przychodzi jej nieznajomy. Jak się jednak okazuje, nie jest to zwykły chłopak. To człowiek, który potrafi zmieniać się w orła. Chloris zostaje zabrana przez niego do Luonto – magicznej wioski, gdzie wszyscy mieszkańcy żyją zgodnie z naturą. Jednak czy taki raj może naprawdę istnieć? Raj bez alergii, zanieczyszczeń? Raj, który można by było opisać miejscem idealnym?

Polubiłam każdego bohatera, który występuje w powieści. Chloris na początku mnie denerwowała, ale kiedy przestała się zachowywać jak dziecko, mogłam się z nią utożsamić . Bardzo też imponował mi jej wybawiciela – Gratusa. Personalnie traktowałam go jednak jak starszego brata. 

Na początku ciężko było mi wczuć się w historię, jednak im dalej, tym bardziej zakochiwałam się w piórze autorki. Powieść wywarła na mnie bardzo duże wrażenie. Tak duże, że emocjonalnie musiałam się po niej zbierać przez kilka dni. Szczególnie końcówka dała mi dużo do myślenia, bo w to, co opisała tam autorka, jestem w stanie uwierzyć. Mimo że jest to całkowita fikcja literacka.

Jest to książka, którą każdy powinien przeczytać.

10 komentarzy

  • To bardzo dobrze, że książka porusza tak ważny temat i daje do myślenia. 😊

  • Lubię, kiedy zakończenia dają dużo do myślenia. Świadczy to o wartościowości lektury. Zapisuję tytuł. 🙂

  • Nie miałam okazji poznać twórczości autorki i książki też nie kojarzę. Wydaje mi się, że mogłabym po nią sięgnąć w przyszłości. Zapiszę sobie tytuł.

  • Miałam już okazję przeczytać kilka książek tej autorki i bardzo lubię jej twórczość, dlatego z przyjemnością sięgnę również po ten tytuł 🙂 Tym bardziej, że mnie nim zaintrygowałaś 😉

  • Super książka. A co do środowiska i jego dbania to naprawdę jest to bardzo ważne. Każdy chce żyć w czystym świecie.

  • Ochrona środowiska to bardzo ważny temat. Dobrze że powstają książki o takiej tematyce.

Dodaj komentarz