Bo każdy jest wyjątkowy – recenzja “O dziewczynce bez daru” Agaty Fąs

Ilu jest nas na świecie, tyle będzie gustów, talentów opinii. Jak mówiła moja polonistka: “Ile głów, tyle interpretacji”. Każdy z nas jest wyjątkowy pod jakimś względem. Ktoś ładnie śpiewa, ktoś inny szybko się uczy, jeszcze inny bardzo dobrze łapie kontakt z ludźmi. Ale też bardzo sobie zazdrościmy.  A to lepszej fryzury, a to lepszej pracy, a to lepszego chłopaka/domu/życia. Odnoszę wrażenie, że w tym ciągłym biegu, kreowaniu wyglądu i osobistości przez media, zapominamy o życiu w zgodzie z innymi, a przede wszystkim zapominamy o życiu w zgodzie z samym sobą.  Idealnie tu pasuje przysłowie: “Cudze chwalicie, swego nie znacie”.

Podobnie jest w Mieście Wybranych, gdzie każdy jest na swój sposób wyjątkowy, jednak głęboko w sercu nosi ukrytą zazdrość.

Każdy, z wyjątkiem Neli – jedynej dziewczynki, która nie posiada żadnego talentu. Jest na swój sposób przeciętna i na pierwszy rzut oka niewyróżniająca się z tłumu. W końcu przychodzi dzień, kiedy to dziewczynka zostaje wygnana z miasta, właśnie za swoją “zwyczajność”.  Nela postanawia odkryć swój talent, żeby móc zostać z rodziną.

Przed odejściem na poszukiwania, od jednej ze staruszek, które mieszkają w mieście, dostaje magiczny gwizdek, który może użyć, gdy potrzebna jej będzie pomoc. Ona wtedy zawsze nadejdzie.

Przyznam, że jestem pozytywnie zaskoczona. Sądziłam, że ten gwizdek w inny sposób pomoże dziewczynce, jednak takiego obrotu spraw nie przewidziałam. Książkę czytało mi się  bardzo przyjemnie (mimo że mam już swoje lata).

Neli jest bardzo mądrą, dobrą i sprytną dziewczynką. Potrafi znaleźć wyjście z każdej sytuacji, nawet, jeżeli na pierwszy rzut oka wydaje się ona beznadziejna. Ma bardzo dobre serce, a w tych czasach jest to dość rzadka cecha.  Jest także bardzo zdeterminowana, aby odnaleźć swój talent. Domyślałam się, jaki w Neli drzemie dar, jednak tylko po części miałam rację. Autorka zaskoczyła mnie na samym końcu.

Jest to naprawdę ciepła i przyjemna książeczka, pokazująca, że nie potrzeba mieć jakiegoś wspaniałego “daru”, żeby być wyjątkowym, a także ukazująca pewne wartości, jakimi powinniśmy kierować się w życiu.

43 komentarze

 • Blogowe farmazony przysłały mnie do Ciebie – nie musiałam, ale chciałam zaintrygowana tytułem książki 🙂
  Solidna recenzja 🙂

 • fajna książeczka, ja ostatnio kupiłam córeczce kuzynki książkę o puszystej księżniczce bo przecież większe też może być piękne 🙂

 • ja mojej córce teraz sporo czytam, więc chętnie i tą książeczkę bym jej przeczytała. 🙂

 • Choć nie czytałam to już sama fabuła pokazuje, że ta historia niesie ze sobą pozytywne przesłanie. cieszy mnie fakt, że takich książek jest coraz więcej 🙂

 • Bardzo fajna książeczka. Powinno być takich dużo na naszym rynku czytelniczym. Pouczająca i dająca do myślenia. Super!

 • Na pewno książka znajdzie się u mnie w biblioteczce, po to, abyśmy mogli, już za kilka dni w ferie zimowe przeczytać ją wspólnie z dziećmi z mojej rodzinie. 😊

 • Zaciekawiła mnie ta książka na pewno zapiszę sobie jej tytuł jak kiedyś na nią się natknę z pewnością Przeczytam ją dzieciom bo wydaje się wciągająca i z pięknym przesłaniem. prawdą jest to że w dzisiejszych czasach ciężko jest ludziom skupić się na danej chwili teraźniejszości cieszyć się tym co się ma większość ludzi Raczej żyje zazdrością i chęcią posiadania… A co do serii książek garść pierników Natalii Świńskiej ja zaczęłam od drugiego tomu i całkowicie wyciągnęłam się w powieści Natalii Sońskiej a kiedyś wogule nie czytałam polskich powiesci i jak najbardziej polecam książki Gabrieli Gargaś to wyciskacze łez

 • Mam kilkuletnia siostrzenice i ta książka aż się prosi, by jej kupić, a że ma urodziny za 2 tyg, no tooo… 😀
  Bardzo fajnie napisana recenzja i pięknie zrobione zdjęcia <3

 • U mnie w rodzinie nie ma małych dzieci, więc nawet nie miałabym komu polecić

 • Uwielbiam książki które może czytać cała rodzina nie tylko dziecię czy dorośli.. Bardzo interesująca zapowiedź.

 • Tytul ksiazki jest bardzo intrygujacy, polece ta ksiazeczke bratowej i moim dwum lobuzom bratankom 😀

 • Każdy ma jakiś dar. Fajna, kolorowa i na pewno ciekawa książka 😉

 • z przyjemnością przeczytałabym tę książkę mojej córce, warto uczyć dzieci że każdy jest wyjątkowy bez względu na to czy ma talent czy też nie

 • zdecydowanie mojej córci bym kupiła do przeczytania, mimo że nie lubi tego robić – może ją zainteresuje 🙂

 • Chętnie po nią sięgnę. Wydaje mi się, że może to być dobra pozycja dla starszych dzieci. W końcu “czym skorupka za młodu nasiąknie…” zapisuję tytuł. Dziękuję.

 • Bardzo pomysłowa fabuła – już sam opis książki niesamowicie mnie zaintrygował. Będę musiała poszukać tej książki 🙂

 • Gdybym miała dziecko, a w szczególności córkę, to na pewno zakupiłybym tę książeczkę i jej przeczytała 😉

 • Bardzo lubię książeczki które czegoś uczą i pokazują że każdy jest na swój sposób wyjątkowy.

Dodaj komentarz