“Moja droga do wyzdrowienia” – recenzja książki “Ja, borderline i terapia”

Według Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD-10, osobowość borderline, jest jedną z podrodzajów tzw. osobowości chwiejnej emocjonalnie.  U osób cierpiących na to zaburzenie można wyróżnić takie objawy jak: zaburzony obraz samego siebie, tendencja do działań impulsywnych, wybuchy emocjonalne, a także huśtawki nastrojów, stałe uczucie wewnętrznej pustki i wiele innych objawów.

Dokładnie na przypadłość borderline cierpi Ruda – główna bohaterka książki Agnieszki Rosińskiej pt. “Ja, borderline i terapia”.

Poznajemy ją w momencie, gdy choroba dość mocno daje się jej we znaki, a kobieta wreszcie znalazła pomoc u terapeutki Dagmary. Z kolejnych kartek możemy dowiedzieć się o przeszłości Rudej, która nie była usłana różami. Gwałty, toksyczne związki…to tylko niektóre z problemów, z jakimi się zmierzyła i które w bardzo mocny sposób zakorzeniły się w jej podświadomości.

Nigdy nie miałam styczności z osobą z zaburzeniami typu borderline. Tak naprawdę, gdyby nie książka pani Agnieszki, nie wiedziałabym, jak zachowuje się taka osoba, więc ciężko było mi się w tym wypadku utożsamić z bohaterką. Kobieta przejawiała większość z objawów  tego zaburzenia i trzymałam kciuki, aby udało się jej z niego wyjść. Podczas lektury widzimy, jak Ruda przepracowywała swój problem, a także z czym się mierzyła: zwątpienie, autodestrukcja i coś, co jest dość powszechne wśród bliskich niektórych osób, które cierpią na przypadłość, której się nie rozumie- brak wsparcia oraz rady typu: “Weź się w garść, inni mają gorzej”.

Opowieść  napisana jest  w formie pamiętnika, przez co czułam się, jakbym siedziała z Rudą w gabinecie terapeutki.  Z początku trochę trudno było mi się wbić w rytm czytania, ale gdy doszłam do mniej więcej połowy, wciągnęłam się na całość.

Nie jest to lekka książka, jednak porusza bardzo ważny temat, jakim jest uświadomienie sobie choroby i ciągła walka o lepszy byt. 

Za możliwość przeczytania dziękuję Autorce.

Książkę można zakupić tutaj: https://przystanznami.pl/sklepik/ja-borderline-i-terapia/?fbclid=IwAR3ZG0Llyo7sjDh_LOpw5v1ARUw_cU_fbD7I08rIj_DGwRKXQL2vNIgABeo

22 komentarze

 • Nie wiem właściwie jak należy nazywać tę chorobę/zaburzenie osobowości, aby było to odpowiednie określenie dla osób z osobowością borderline, z takimi określeniami spotkałam się wcześniej. Także sama choroba nie jest mi obca. Właściwie trudno wytłumaczyć dlaczego takie historie budzą ciekawość, ale to także możliwość zrozumienia takich osób i ich postrzegania świata, a to zawsze może być pomocne. Dlatego super, że powstają książki. Mam wrażenie, że mówi się o tym także coraz częściej i coraz więcej osób wie o istnieniu takiej przypadłości.

 • Ja również nie miałam styczności z taką osobą i nie mam pojęcia jak się zachowuje. Książki nie miałam okazji przeczytać, ale musi być ciekawa skoro jest pisana w formie pamiętnika.

  Życzę miłego dnia i pozdrawiam! 🙂

 • Zaciekawiłaś mnie tą książką. Problemy psychiczne i sposób radzenia sobie z nimi a także ich podłoże bardzo mnie interesują. A tu mamy to w zbeletryzowanej formie.

 • Oho, książka brzmi naprawdę intrygująco. Często sięgam po lekturę z drugim dnem, która nakreśla pewien problem społeczny. Jeszcze nie miałam możliwości przeczytać niczego o zaburzeniach typu borderline, dlatego chętnie sięgnę. 🙂

 • Lubię takie tematy więc książka może być zdecydowanie dla mnie, kiedyś myślę, że przeczytam i zobaczę czy mi się spodoba. Bo nawet o książce nie słyszałam.
  Pozdrawiam

 • Nie przepadam za tego typu książkami. Pamiętników też nie czytam

 • Witam Ksiażka warta przeczytania . Pani Agnieszko wybor okladki bardzo trafiony. Od nie wiem od czego by zaczać ale dzieki pani . Samej mi sie udalo iść po pomoc obecnie ma terapie i zawsze sadzila ze mozna wszystkim uporac i jak mozna isc do lekarza i opowiadac o sobie terapie teraz sama widze pierwsze efekty i powiem szczerze warto podjac terapie i szukac pomocy dla siebie i walczyc o swoje zdrowie . Pani Agnieszko ogromne Gratulacje dużo siły i energi i odwagi. Dziekuje za Bardzo dobra Książkę .

 • słyszałam o tej chorobie, czasami trafiam na ciekawe filmiki na yt. książka na pewno ciekawa, nie wiem czy do końca można się z tego wyleczyć raz na zawsze

 • Choroby psychiczne to na szczęście coraz powszechniejszy temat w kulturze. Nie każdy ma to szczęście, aby być w pełni zdrowym, tak jak nie każdy ma w swoim otoczeniu wyłącznie zdrowe osoby. Świadomość jest bardzo ważna.

 • Nie miałam okazji poznać żadnej osoby z takim zaburzeniem. Ale żeby lepiej poznać, chętnie przeczytałabym tę książkę.

 • Nie jest to gatunek książek po który sięgam więc mam mieszane uczucia. Temat ciekawy, jednak nie wiem jakby mi się to czytało.

 • I to są książki, które nie mogę czytać a tylko dlatego że ciężkie tematy źle wpływają na mnie.

 • Szczerze to nawet nie wiedziałam, że jest taka przypadłość. Lubię książki w formie pamiętnika, więc tą chętnie przeczytam.

 • Bardzo jestem ciekawa tej książki. Tytuł brzmi na prawdę intrygująco. Kto wie, może ta książka wniosłaby coś do mojego życia.

 • Pierwsze słyszę o samej chorobie. Chętnie zapoznam się z tym tytułem.

 • Faktycznie, temat bardzo trudny, podobnie zresztą, jak większość chorób czy zaburzeń natury psychicznej. Jestem bardzo ciekawa, jak autorka poradziła sobie z jego ujęciem. Zapisuję tytuł i mam nadzieję, że kiedyś uda mi się przeczytać tę książkę.

 • Ta książka i recenzja mnie zainteresowała. Zapisuję na listę must-read. 🙂

Dodaj komentarz